تفاوت اورکلاک با چیپ تیونینگ

اورکلاک یا چیپ تیونینگ

 

سوال : چگونه استخراج کنندگان بیت کوین می توانند درآمد خود را افزایش دهند. به طور کلی ، 2 روش برای عملیات استخراج بیت کوین (برای افزایش درآمد) وجود دارد:
خرید سخت افزار جدید
بهبود عملکرد سخت افزار فعلی آنها

 

خرید سخت افزار جدید گزینه پرریسکی است ، زیرا معمولاً مستلزم هزینه های کلان سرمایه ای اولیه است که به احتمال زیاد ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا ROI (بازگشت سرمایه اولیه) مثبت به دست آید ، البته با توجه به عملکرد قیمت بیت کوین.

در مقایسه ، کارکشیدن بیشتر از سخت افزار موجود برای اکثر ماینرها هوشمندانه ای نیست. آنچه کمتر مشهود است یا شناخته شده این است که اورکلاک تنها راه افزایش هش ریت ASIC نیست. در این مقاله ، توضیح خواهیم داد که چگونه تنظیم خودکار سیستم عامل می تواند درآمد ماینر را افزایش دهد و تفاوت آن با روش شناخته شده اورکلاک چیست.

اورکلاک =  Hashrate بیشتر ، راندمان کمتر (حداکثر W/TH)

در اوایل سال 2018 ، استخراج کنندگان برای افزایش درآمد ، آزمایش اورکلاک ASIC های خود را آغاز کردند. اورکلاک به سادگی به این معنی است که ASIC ها انرژی بیشتری مصرف می کنند ، در فرکانس های بالاتر هش می¬کنند و ارز بیشتری نسبت به تنظیمات اولیه کارخانه استخراج کنند.

به عنوان مثال ، Antminer S9 که معمولاً 13.5 TH/s با مصرف 1200 W تولید می کند ، می¬تواند اورکلاک شود تا 16 TH/s در 1600 W مصرف کند. با دشواری استخراج بیت کوین(سختی شبکه) به طور مداوم و افزایش تعداد ASIC های آنلاین ، درآمد حاصل از یک دستگاه معمولاً در طول زمان به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

قیمت هش ($/TH از hashrate) به طور مداوم با افزایش سختی کاهش می یابد.

بنابراین ، استخراج کنندگان می خواهند تا آنجا که ممکن است از ظرفیت سخت افزار خود تا حد امکان استفاده کنند ، قبل از اینکه حاشیه سود آنها به دلیل افزایش سختی کاهش یابد و آنها مایلند دستگاه های خود را با اورکلاک کم بازده کنند (یعنی W/TH بالاتر) تا در کوتاه مدت مقدار بیشتری بیت را جمع کنند. (منظور این است که اورکلاک بازدهی ندارد، چون به ازای هش بالاتر توان مصرفی بالاتری نیز دارد) با این حال ، بهبود سیستم عامل بالقوه در اورکلاک خلاصه نمی شود.

 Autotuning or chip tuning

تنظیم خودکار =  Hashrate بیشتر ، کارایی بیشتر (حداکثر TH/W )

چیزی که بسیاری در مورد ASIC ها نمی دانند این است که هر دستگاه از نظر کیفیت تراشه های هشینگ و تولید کلی منحصر به فرد است. این در درجه اول به این دلیل است که کیفیت سیلیکون 100 uniform یکنواخت نیست ، بنابراین برخی از تراشه های هشینگ به طور طبیعی عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند.
با این حال ، شرکت های ماینری هنگام خرید سخت افزار به استانداردسازی نیاز دارند ، بنابراین تولید کنندگان معمولاً مشخصات ASIC را بسیار کمتر از حداکثر عملکرد ممکن می کنند تا اطمینان حاصل شود که هر دستگاهی که تحویل می دهند انتظارات ورکرها را برآورده می کند.
با توجه به این نکته ، ارتقاء عملکرد کمتر شناخته شده برای ASIC ها که شبیه اورکلاک است ، به عنوان تنظیم خودکار شناخته می شود. هم اورکلاک و هم تنظیم خودکار شامل تنظیم فرکانس روی برد های هش به منظور تغییر عملکرد ASIC است. تفاوت بین اورکلاک و تنظیم خودکار در هوش و پیچیدگی تنظیمات فرکانس است.

ببینید ، اورکلاک یک تنظیم نسبتاً وحشیانه است. به سادگی فرکانس روی برد های هش را افزایش دهید تا میزان هش دستگاه افزایش یابد. از سوی دیگر ، تنظیم خودکار بسیار پیچیده تر است. به جای افزایش فرکانس کل هشبردها ، سیستم عامل(فریمور) خودکار تنظیم فرکانس را بر اساس هر تراشه انجام می دهد. به عبارت دیگر ، سیستم عامل فرکانس بهینه ای را برای هر تراشه پیدا می کند و فرکانس های بالاتر را به تراشه های با کیفیت بالاتر و فرکانس های پایین را به تراشه های با کیفیت پایین اختصاص می دهد.

نتیجه نهایی تنظیم خودکار ، بهره وری بهتر W/TH در هر قدرتی است که ماینر انتخاب می کند. هنگامی که با اورکلاک کردن ترکیب می شود ، تنظیم خودکار می تواند هش های بیشتر را فعال کند یا می تواند همان افزایش هش ریت را در عین کاهش مصرف برق حفظ کند.

به عنوان مثال ، همان Antminer S9 که معمولاً 13.5 TH/s با مصرف 1150 وات با سیستم عامل موجود تولید می کند ، می تواند با یک سیستم عامل(فریمور) خودکار تنظیم هر چیپ ، 15.5 TH/s در مصرف 1150 W تولید کند. برای توضیحات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

چند نمونه از فیرمورهای اورکلاک چیپ تیونینگ در زیر آورده می شود.

اورکلاک شرکت برینز Braiins OS

اورکلاک Asic.To

اورکلاک وحشار 

اورکلاک ونیش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *